İstanbul Hava Durumu

Tamamen Bulutlu

8°C

istanbul

Tamamen Bulutlu

Nem: 66%

Rüzgar: 28.97 km/h

  • 14 Mart 2016

    Bulutlu 7°C 5°C

  • 15 Mart 2016

    Bulutlu 8°C 4°C

Facebook Sayfamız

Şehir Fırsatı

Sepetiniz boş

Kampayalar

 

İstanbul'daki sosyal kampanya ve organizasyonlar burada!

istanbulusma.com bir ilk imza atıyor! İstanbul'da ulaşım ve trafik sorunu çözmek için bisiklet ve motor kullanımını arttırmak ve bu amaçla özelliklede belediyelerce bu araçlar için uygun şartların oluşturulmasını sağlamak amacıyla İstanbul'da Motorsiklet ve Bisiklet Kullanımı Arttırma Kampanyası'nı başlatıyor. Yaza kadar devam edecek kampanya ile İstanbul'da motor ve bisiklet kullanımına dair tüm detaylar yazılar ve söyleşilerle ele alınacaktır. Kampanyamız her türlü inisiyatife ve etkinliğe açıktır sizlerde içinde her türlü katkılarınızla yer alabilirsiniz.

 

Kampanya ile ilgili detayları Kampanya bölümümüzden takip edebilir görüşlerinizi Yorum Ekle ile bildirebilirsiniz.

 

Sponsorlar : (Yakında)

Etkinlikler : (Yakında)

Destekleyenler : (Yakında)

{jcomments on}

Değerli İstanbul'lular İstanbul trafiği otomobil ekseninde her geçen gün büyük bir çıkmaza/sona gidiyor ve hala ileriyi gören bir çözüm üretilmiş değil. Özelilikle trafik sorunu konusunda bir ara: "plakalara göre araçlara bazı günlerde trafiğe çıkma yasağı getirilsin" gibi yine yasakla çözmek üzerine kurulu vasat bir çözüm fikri dışında bir şey üretilmedi geçen yıllarda. İstanbul'da ulaşım maalesef şu anda raylı ve tekerlekli toplu ulaşımda yapılacaklar üzerine kurulu gözüküyor ve ama maalesef oradada işler çok vahim çünkü artan nüfusa göre son derece yetersiz ve fahiş durumda

 

İçinde muhtemelen ortalama sadece bir kişinin bir yerden bir yere taşındığı otomobil türü araçların trafikte egemen olduğu ve bu araçlar için Başkan Kadir Topbaş'ın sessiz asfalt bile yaptığı ve yakında bırakın trafikte bunların bir yerden bir yere gitmesini duracak/park edecek hiç 

bir alanın kalmayacağı için, büyük bir otomobil kaosu geliyor İstanbul için gümbür gümbür davul çalarak. Gerçi İBB bunu gördü ama yanlış şekilde gördü ve burdan kazanç elde ederek İSPARK ile köşe başlarını tuttu ve bunu gelire dönüştürdü ama bu ana yerleri dışındaki park sorununu çözemedi.

 

Şimdi işler daha da kötüye gitmeden, otomobiller ve toplu ulaşım üzerine endeksli bir trafik modeli yerine yaya, toplu ulaşım, bisiklet, motor ve otomobil, otobüs, minübüs gibi bütün toplu ulaşım araçlarını hepsini içine alan topkeykün  hepsine eşit bakan bir çözüm geliştirmek gerekiyor.

 

scooterla_ulasim.jpg

Bu yazıda bu çözümün bir ayağı olan ve hep görmezden gelinip ihmal edilen, oysa çözümün önemli bir kısmınını oluşturan ve trafiği asıl dengeleyecek unsurlardan olan  bisiklet ve motor kullanımı için gerekli olan  alanlardan bahsedeceğiz.

 

Maalesef geçen 10 larca senede İstanbul'da gerek İBB'nin gerekse İlçe belediyelerinin  yapamadıkları bisiklet ve motor yolları yüzünden bisikleti; çocuk ve yaşlı(fakir yaşlı) motoru da; kurye ve yemek(pizza) dağıtımı yapan kişilerin veya gençlerin hız tutkusu aracı olmaktan öteye görüremedi insanların gözünde. Oysa dünyanın bütün ülkelerinde en fakirinden en zengin ülkeye kadar bisiklet ve motor bir her seviyeden her amaç için özelliklede toplu ulaşıma ve otomobil ulaşımına alternatif olarak yaygın olarak kullanılıyor.

 

Geç kalmış olsak da daha da geç olmasın diye istanbulasim.net ve İstanbulusma.com olarak bu konuda İstanbul'da Motorsiklet ve Bisiklet 

Kullanımını Yaygınlaştırma Kampanyası başlatarak değiniyoruz ve önemle üstünde duracağız sitemizde.

 

Öncelikle biliyorsunuz ki, İstanbul' yüzey şekli olarak engebeli ve yolları çapraz ve dolambaçlı olması sebebiyle itibariyle bir otomobil şehri asla olamaz çünkü; bu tür bir düzen bu türü bir tarfik modeline müsait değil. Oysa bu ancak ABD veya başka bir ülkelerde uydundur çünkü; ABD de yollar sadece kuzey-güney batı-doğu şeklinde geniş yapılmıştır, çapraz veya dolambaçlı yol yoktur orada mesela bizimki gibi.

 

Şimdi madem elimizde yanlış düzenlemiş bir trafik alanı yollar var, o zaman yapılması gereken şey; bu yollara daha fazla büyük araç ve 4 tekerlekli otomobil sokmamayı sağlamak ve yaya, bisiklet ve motor kullanan insaların sayısını ticari ve özel otomobil sayısı ile dengelemektir. Bu yapılmadığı sürece İstanbul trafiğinin sonu her şekilde çıkmazdır ne yaparsanız yapın.

 

 

Ve maalesef 21. yüzyılda İstanbul'da hala  yollar sadece otomobilere göre düzenleniyor durumda. Hadi diyelim ana yollar öyle peki ara yollar neden otomobillere göre hala? Bir İstanbul'lu sırf parası yetiyor diye kendini bir yerden bir yere 3 metrelik 4 tekerli bir araçla taşıyacak yolu çok rahat buluyorsa ve bu yolu  sadece kendisinin sanıyorsa, neden bir kişi sadece kendini veya ikinci biri kişiyi taşıdığı motor veya bisiklet kullanıcısı olarak aynı cesaretle bu yolları kendine ait sanamıyor eşit derecede?

 

Çünkü bisiklet ve motora alan ayrılmamış ve bu araçların kullanımı özendirilmemiş durumda. Şimdi buna otomobil kullanıcıları/sahiplerinin ve çoğunluk herkesin "yollarda bisiklete ve motora yer mi var ki?" dedidiğini de duyar gibiyim. Evet var aslında; sınırları iyi çizip bölsek gayet yeteri şekilde alanlar var. Örneğin ara yollarda çift yönlü park etmeyi kısıtlarsak yeterli alan var.

zapino_scooter_electrikli_scooter.jpg

 

Öyle ya çünkü biz bir yola baktığınızda sırayla kaldırım, yol ve yine diğer kenarındaki kaldırım  la beraber bir standart üçlü görüyoruz. Burada kaldırım yaya için tasarlanmış pekala,  peki yol neden sadece otomobil ve toplu ulaşım aracı için dizayn edilmiş durumda. Yani arada bisiklet ve motor kullanıcısı için bir ara geçiş şeklinde küçük bir yol yok?

 

Bu da şu yüzden oluyor; çünkü ara yollarda çift yönde de park edilebiliniyor mevcut düzende ve bu da yolun hem bisiklet bu da hem motor hemde otomobil hemde büyük toplu ulaşım araçları için yolun daha da dar hale getirilmesine sebep oluyor. Bisiklet ve motor kullanıcısı için yol bu sebeplerden dolayı kalmıyor koca ara yollarda.

 

Oysa mevcut ara yollarda çift yönlü park  ortadan kaldırılırsa o zaman bisiklet ve motor kullanıcıları için  yollar açılacak ve yaya, bisiklet, motor, otomobil ve toplu ulaşım araçları dengeli bir şekilde yolu ve kaldırımları kullanacaklardır.

 

Bu haliyle yapılacak şey basittir;  ara yollarda çift yönlü park etmeyi hatta tamamen park etme yasaklanmak gerekir. Şimdi bunu dedim diye bazılarınız "hani yasak vasat ve yetersiz çözümdü ve çözüm değildistanbulda_bisiklet_yolu.gifi diyordun. Niye kendinle çelişiyorsun?" diye bana kızacaklar ama öyle çünkü; yollar park yeri değildir. Adı üstünde yol yani üzerinde gidilecek alandır yol.

 

Eğer bir yolda bisiklet, motor ve otomobiller için ayrılan yer dışında park etmeye yer yoksa oraya park edilmemelidir.

 

Yapılacak şey ara yollarda ve ana yollarda hemen kaldırımın dibinden 1 metre genişlikte bisiklet ve motorlar için şeritler çizilerek bisiklet ve scooter yolu çizmek. Böylece bisiklet ve scooter kullanıcıları bu yolda rahat şekilde gidebilirler motorlar ebatları itibariyle otomobillerle aynı yolu kullanabilirler ama bisiklet bu şeritleri kullanmalılar.

 

Burdaki amaç bisiklet  ve motor kullanıcılarıa trafikte yolda hakettiklerini haklarını vermek ve özellikle bisiklet ve scooter ile ulaşımı yaygınlaştırarak otomobil ve toplu ulaşıma alternatif oluşturup metropol trafiğini dengelemek ve çevre kirliğini her yönden düşürüp eşit,  dengeli ve optimum bir tarfik hale getirmektir.

 

Bu her ne  kadar otomobiller için burda park sorunu oluştursa da aslında onun çözümü de basit;  ara sokaklar var otomobil park etmek için veya yolların altları boş. Belli aralıklarda özellikle kaldırımın çok genişlediği yerlerde kaldırımlar içeri çekilip  buralara da park etme ikanı verilebilir....  Her 1 km de bir bu yapılırsa şuan ki dağınık ve yol boyunca her yere park etme gibi bir saçmalık ortadan kalkar. Ayrıca belediye belli aralıklarla yolların altına park yerleri yapabilir.

 

Özet olarak, bisiklet ve motor yollar yapılamağı sürece İstanbul otomobil eksenli trafikle büyük bir trafik kaosuna gidecektir ve insanların otomobilleriyle yaptığı trafik savaşında kimse motor ve bisiklet kullanmayacaktır. O günler gelmeden önlemleri alalım.

 

İstanbulasim.com ve İstanbulusma.com Editörü,


İstanbul'da ulaşımı ve trafiği tıpkı bu gün ısrarla desteklendiği gibi dört tekerlekli özel araçların ekseninde görmek veya mevcut trafik sorununu bu minvalde çeşitli yollar, kavşaklar, geçitler ve raylı toplu ulaşıma ağırlık vererek çözmeye çalışmak aslında son derece eksik ve dönülmesi büyük bir yanlıştır. Çünkü 15 milyonluk bir şehir olmasınını dışında, İstanbul'un yol alanlarının son derece kısıtlılığı;yollarının darlığı ve park alanının yetersizliği yüzünden trafikte 4 tekerlekli araçları/otomobilleri esas alamaz hale çoktan gelmiştir ve artık bundan fazlası kaldıracak bir şehir olmadığını çok iyi biliyoruz.


Çünkü ilerleyen yıllarda İstanbul'lunun gelirin artması ve otomobillerin yeni teknolojilerle ucuzlaması ile kişi başına araç sayısı yükseldiğinde İstanbul'da trafikte gitmeyi ev veya iş yerimizin etrafında park etmek için adım atacak yer kalmayacağını da çok iyi bilmeliyiz Bu yüzden bir an önce yolları küçük motorlu ve motorsuz araçlara göre düznelemek gerekiyor ve bu araçların kullanımı özendirmek zorundayız.


Bizler bu gerçeklerin farkında olduğumuz çin istanbulasim.com ve İstnabulusma.com olarak yaklaşık İstanbul'da Bisiliklet ve Motor Kullanımını Yaygınlaştırma Kampanyası adı altında bir ön bilinçlendirme kampanyası başlattık ve İstanbul yollarında Bisiklet ve Motor araçlarının kullanımının artması gerektiğini talep ettik.


Bunun ikinci adımı olarak daha radikal  bir kararla dünyada da yaygın olan Scooter türü araçlarının kullanımının özendirilmesi için İstanbul'da Scooter İçin Ehliyet Zorunluluğu Kaldırısın Kampanyamızı duyuruyoruz.


İlk aşamada ara yollarda ve belli yaş 20 yaşa üzeri için geçerli olmak kaydıyla  Motorsiklet'in daha esnek kullanımlı olan türü Scooter'ların kullanımının ehliye tolmadan serbest oalrak İstanbul'da kullanılabilmesi gerektiğini düşünüyoruz.


Çünkü içine devlet ve bürokrasinin, ehliyet gibi bir belge zorunluluğunun karıştığı bir sistemde insanlara bisikilet ve motor hatta çok kolya olmasıan rağmen Scooter kullanımını özendiremek çok zor.


Ayrıca mantık olarak nasıl bisiklet kullanımına ehliyet gerekmiyorsa en azından kullanım koloylığı Motorsiklete göre daha çok kolay Scooter'larda da bir kullanım belgesinin zorunlu olmadığını düşünüyoruz en azında İstanbul gibi trafiği yoğun ve dar yollu büyük şehirlerde.


Bu uygulama ile yollarda otomobillere oranla motor kullanımı artacağı için insanlar bisiklet ve motor kullanma konusunda daha cesaretli olacak ve böylece zamanla yollarda bisiklet ve motor şeritleri oluşacak ve trafikte otomobillerin baskınlığı ortadan kalkacağı için daha İstanbul'da trafik dengeli bir hal alacaktır.


Aksi takdirde bu gidişle yollar ticari ve özel otomobillerin keni başlarına at koşturduğu bir alan olmaktan çıkmayacak ve kişi başıan artan otomübil sayısı ile trafik dahada arapsaçına dönecek ve insanlar için yolda otomobille gitmek için şuankinden daha korkunç bir güç savaşına, trafik savaşına, sahne olacaktır. Bizden söylemesi.


İstanbulusma.com Editörü

​ İnteraktif

Karıyer & İş ortaklığı